Patrycja Balicka

doradca podatkowy

Zajmuję się podatkami od ponad 19 lat. Moja bieżąca praktyka zawodowa obejmuje doradztwo podatkowe w szczególności w zakresie cen transferowych, a także rozliczeń podatkowych, analizy podatkowej umów, obsługi kontroli i postępowań podatkowych, obsługi programów finansowo-księgowych. Doradzam klientom m.in. z branży reklamowej, nieruchomościowej, informatycznej, finansowej, instytucjom kultury.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

O blogu

Problematyka cen transferowych od kilku lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno podatników jak i organów. Możesz już znaleźć w Internecie oraz innych mediach dużo informacji i wypowiedzi eksperckich na ten temat.

To co mnie osobiście zaskakuje i często nurtuje, to stopień skomplikowania ukazujących się materiałów, wyjaśnień, artykułów. Zauważyłam, że bardzo trudno jest znaleźć praktyczny materiał o cenach transferowych, napisany w przystępnej formie, a przede wszystkim wyjaśniający podstawowe kwestie jak i te bardziej złożone zagadnienia dotyczące cen transferowych prosto i klarownie.

Ceny transferowe są oczywiście uregulowane w szeregu przepisów podatkowych, ale w zasadzie są zagadnieniem ekonomicznym. Sprowadzają się przecież do takiego ustalenia ceny w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi jaką ustaliłyby w tych samych okolicznościach podmioty niepowiązane.

Z racji tego, że ukończyłam kierunek studiów ekonomiczny, a jednocześnie mam za sobą wiele lat praktyki w doradztwie podatkowym, obszar cen transferowych jest mi bardzo bliski, a ja mogę swobodnie się w nim poruszać. Ceny transferowe przekładają się na liczby, a te nie kłamią. Tak jak mój blog.

Wiele lat spędzonych w dziale podatkowym dużego podmiotu, pozwala mi dostrzegać bardzo praktyczne aspekty rozliczeń podatkowych. Dodatkowo doświadczenie zebrane podczas praktyki w organach oraz w kancelariach umożliwia mi każdorazowo na ogląd spraw z różnych perspektyw.

Pomyślałam, że warto abym spróbowała podzielić się tymi doświadczeniami i przekazać Ci moją wiedzę z zakresu cen transferowych w sposób przystępny dla każdego.

W swoim blogu będę starała się poruszać m.in. następujące zagadnienia:

  • od czego zacząć proces sporządzania dokumentacji podatkowych,
  • jak prawidłowo przygotować inwentaryzację transakcji z podmiotami powiązanymi,
  • „objaśnienia” wyjaśnień Ministerstwa Finansów na temat cen transferowych,
  • najnowsze interpretacje dotyczące cen transferowych, i
  • wszystko to co z punktu widzenia praktyka może pomóc w wypełnianiu obowiązków dokumentacyjnych.

W każdej sytuacji, jeśli będziesz miał pytania, czy wątpliwości, zachęcam Cię do kontaktu>>

***