Patrycja Balicka

doradca podatkowy

Zajmuję się podatkami od ponad 19 lat. Moja bieżąca praktyka zawodowa obejmuje doradztwo podatkowe w szczególności w zakresie cen transferowych, a także rozliczeń podatkowych, analizy podatkowej umów, obsługi kontroli i postępowań podatkowych, obsługi programów finansowo-księgowych. Doradzam klientom m.in. z branży reklamowej, nieruchomościowej, informatycznej, finansowej, instytucjom kultury.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się!

Czy moment zawarcia pożyczki może wpłynąć na możliwość zastosowania nowych przepisów o cenach transferowych?

Patrycja Balicka21 stycznia 2020Komentarze (0)

Moment zawarcia umowy pożyczki wpływa na możliwość zastosowania nowych przepisów o cenach transferowych.

***

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyjął takie stanowisko w swojej interpretacji z 24 października 2019 r. Mi samej zrobiło się gorąco po lekturze jej pierwszych akapitów.

Dlaczego?

Ponieważ stanowisko to jest kontrowersyjne, a termin na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych już minął. Można powiedzieć – podatnik powinien ogarnąć się  i zadać to pytanie wcześniej. Nie wiem tylko, kto mógłby wpaść w ogóle na to, że taka odpowiedź jest możliwa. Organy wciąż nam dają możliwość testowania naszej odporności na stres. Pierwsze zdanie, które ciśnie się po lekturze tej interpretacji to: Nie wierzę, to niemożliwe 🙂

Interpretacja

Dyrektor w interpretacji (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.360.2019.2.SJ) udzielił odpowiedzi na szereg pytań podatnika. Pytania dotyczyły możliwości stosowania nowych przepisów o cenach transferowych obowiązujących od 1 stycznia 2019 r.

A chodziło o transakcje pożyczek z podmiotami powiązanymi.

Wnioskodawca stosując nowe przepisy chciał skorzystać z możliwości zastosowania  podwyższonych progów dokumentacyjnych już w odniesieniu do transakcji z 2018 r.

Krótko mówiąc, Wnioskodawca chciał zredukować swoje obowiązki dokumentacyjne za 2018 r., właśnie dzięki zastosowaniu wyższych progów dokumentacyjnych.  Podobno przecież właśnie taki był cel nowych przepisów. Zachęcony być może przekazem Ministerstwa Finansów, podatnik w swej roztropności postanowił jednak nie ufać tylko euforii, że będzie miał mniej obowiązków. Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa udał się po interpretację.

Stanowisko organu

Niestety organ nie podzielił koncepcji zmniejszania obowiązków dokumentacyjnych, i tak oto przedstawił swoje stanowisko:

  1. podatnik ma możliwość stosowania znowelizowanych  przepisów jedynie do pożyczek, które zostały  udzielone, bądź których udzielił w 2018 r. Przepis przejściowy (art. 44 ust. 2 ustawy nowelizującej), daje możliwość stosowania przepisów o cenach transferowych obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. jedynie dla transakcji kontrolowanych zawieranych w 2018 r.
  2. do tych pożyczek, których umowy oraz faktyczne przekazanie kwoty nastąpiło przed 1 stycznia 2018 r., podatnik musi stosować te przepisy, które obowiązywały w roku „dokonania” pożyczki. Zatem nie może do tych pożyczek zastosować nowych przepisów
  3. nie można zrównywać – na gruncie obowiązków dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi – pożyczek dokonanych przed 2018 r. oraz dokonanych w 2018 r.

Jakie wnioski?

Moim zdaniem organ zajął błędne stanowisko, które jest nielogiczne i niezgodne z przepisami. Ale nie tylko, rozwiązanie to całościowo jest niemożliwe do zastosowania. Postaram się wyjaśnić, dlaczego tak uważam.

Ministerstwo Finansów przedstawiło 1 lutego 2019 r. dokument: Obowiązywanie przepisów o cenach transferowych w 2018 i 2019 – wyjaśnienia do artykułu DGP.

Zgodnie z przepisami jak i wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, obowiązek dokumentacyjny za 2018 r. może być ustalony w oparciu o jeden reżim prawny. To znaczy ten obowiązujący do 31 grudnia 2018 r. lub przy wyborze nowych przepisów o cenach transferowych, ten obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. Nie jest możliwe, aby za 2018 r. podatnik do części transakcji stosował przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2018 r., a do części stosował nowe przepisy o cenach transferowych.

Podział pożyczek ze względu na datę ich zawarcia

Organ podzielił omawiane transakcje pożyczek z 2018 r. na dwie kategorie i przyznał im możliwość stosowania odmiennych reżimów prawnych.

Zdaniem organu, podatnik może  stosować znowelizowane przepisy jedynie do pożyczek, które otrzymał bądź których udzielił w 2018 r. Natomiast nie może ich stosować do transakcji dokonanych przed 2018 r. W odniesieniu zatem do tych pożyczek, których umowy oraz faktyczne przekazanie kwoty nastąpiło przed 1 stycznia 2018 r., podatnik musi stosować te przepisy, które obowiązywały w roku „dokonania” pożyczki. A zatem podatnik nie może do tych pożyczek zastosować nowych przepisów.

Moim zdaniem to stanowisko jest nielogiczne i niezgodne z przepisami. Wskazują one, iż przy wyborze nowych przepisów o cenach transferowych obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. podatnik musi je stosować do wszystkich transakcji realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r. I jednocześnie wtedy podatnik będzie zwolniony z obowiązków dokumentacyjnych na podstawie przepisów obowiązujących w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2017 r. (starych przepisów o cenach transferowych).

Organ w wydanej interpretacji nie odniósł się do tej kwestii. Nie przedstawił także stanowiska, czy w związku z tym, że Wnioskodawca do części transakcji powinien stosować przepisy obowiązujące do 31 grudnia 2018 r., nie może w ogóle zastosować nowych przepisów do wszystkich transakcji.

Czy realne jest zastosowanie się do tej interpretacji?

Moim zdaniem, trudno w praktyce  zastosować koncepcję organu. Nie można podzielić transakcji z 2018 r. i do części stosować stare przepisy, a do części nowe.

Takie stanowisko organu może budzić wiele wątpliwości i pytań, także w innych sytuacjach. Na przykład czy dotyczy ona także podmiotów, które skorzystały z nowych przepisów i były zwolnione z obowiązków dokumentacyjnych za 2018, a posiadały transakcje pożyczek zawarte przed 2018?

Co robić?

Zweryfikuj transakcje pożyczek i własne podejście do nich w dokumentacjach podatkowych za 2018 r. Mniej ryzykowne podejście to niewątpliwie takie, które nie jest w opozycji do opisywanej interpretacji.

Śledź także interpretacje w tym temacie, bo mogą one ulec zmianie.

Jeśli masz wątpliwości, które wymogi dokumentacyjne musisz stosować do swoich transakcji z 2018 r., po prostu napisz do mnie.

A poniżej zdjęcie Bałtyku znad którego pochodzę i który mnie zawsze wycisza (Bałtyk, nie zdjęcie 🙂 , zdjęcie trochę pomaga). Dołączam także urywek z książki mojego ulubionego pisarza.

 

„Człowiek wmówił sobie, że ma za krótkie życie, w związku z czym zwykł się tłumaczyć ustawicznym brakiem czasu. Tylko, powiedzmy, gdyby żył dwa razy dłużej, miałby go więcej? Wątpię. Jeśliby komuś udało się skonstruować zegar, który odmierzałby człowiekowi czas zmarnowany, pusty, i czas pełny, poświęcony jakiemuś pożytkowi, choćby własnemu, okazałoby się, że większość życia zmarnował. Więc może i tak życie dane jest nam w nadmiarze”

Wiesław Myśliwski – Ostatnie rozdanie

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 530 619 942e-mail: pbalicka@mvptax.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Patrycja Balicka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Patrycja Balicka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem pbalicka@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: